Arıza Servisi

Asansör Arızaları


Asansörlerin kullanımları yaygınlaşmaya başladıkça bir çok insan asansör arızaları konusunda daha fazla araştırma yapıyorlar. Bunun sebebi ise asansör arızalarının büyük bir bölümü birlikteinde büyük sonuçlar getirebiliyor. Olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına da bu arızaların üstünde çok daha fazla duruyorlar. Buna bir de kişiler asansörün içerisindeyken asansörün arızalanması geldiğinde sorun daha da büyür. Öyle ki bir çok kişi asansör arızaları ile karşı karşıya kalmaktan korktuğu için asansörü kullanmak istemiyor. Gerçekte ise asansör arızalarının dikkatli şekilde giderilmesi ile birlikte kullanılacak asansörlerde güven sorunu ortaya çıkmamış olacaktır. Asansörler ile ilgili yaşanmakta olan en büyük problemlerden biri, asansörün sıklıkla sigortası atması ve hareket etmemesi oluyor.

Asansör Arızaları Sebepleri


Böylesi asansör arızaları meydana geldiği zaman sorun kontaktörde olacaktır. Parçanın kontakları veya kendisi değiştirildiği takdirde sorun ortadan kalkacaktır. Asansörde stop arızası meydana geliyorsa, flexible kablosunda kopukluk olabilecektir. Bu durumda regülatörün üst makarası stop geçirmeyecektir. Stop kontakları veya kopuk olan hat değiştirilerek sorun ortadan kaldırılmış olacaktır. Lirpomp çekildiği halde kabin hareket etmiyorsa, kapının tamponu veya kilidin kolu değiştirildiği takdirde arıza giderilmiş olacaktır. Kimi asansörlerde ise meşgul lambası sürekli olarak yanmaktadır. Pek çok kişi bu durumun kendiliğinden düzelebileceğini düşünebiliyorlar. Gerçekte ise var olan bu durum ile ilgili bir çok farklı etken olabilecektir. Konusunda tecrübeli olan kişilerin yapacakları incelemeler ile birlikte problemin çözümü adına etkili sonuçları ortaya koyabilecektir.

Asansör Arızaları Tespiti


Meşgul lambasının sürekli yanması durumunda sigortalardan biri atmıştır veya stop geçirmiyordur. Asansör arızaları incelendiği takdirde sorunun giderilmesi adına çalışmalar kısa sürelerde gerçekleştirilmiş olacaktır. Fakat bu durumda sorun çoğu zaman kabinin içerisinde ve üstünde yer alan lambalar ile fan veya kilit, lirpomp değiştirildiği takdirde sorun giderilmiş olacaktır. Asansörler genel itibari ile uzun süreler boyunca sorunsuzca kullanıma uygundur. Fakat asansörlerin yanlış veya kapasitesinde çok daha fazla kullanımı durumunda asansörlerde meydana gelen arızalar küçük gibi görülse de bir hayli büyük olabilecektir. Bu tarz olumsuz durumların önüne geçilmesi adına ise dikkat edilmesi gerekli olan bazı olumsuz durumlar bulunur.

Asansör Arızaları Çözümü


İnsanların asansör arızaları ile karşı karşıya kalmasının engellenmesi adına üstünde durulması gerekli olan en önemli detayların başında, asansörlerin bakımlarının düzenli şekilde yapılmasıdır. Özellikle asansörün belli bölümlerinin sıklıkla yağlanması gerekiyor. Eğer ki bakımlar düzenli bir biçimde yapılırsa, sorunlar da minimize indirilmiş olacaktır. Asansör bakımlarının yapılması esnasında ise önemli olan şey konusunda tecrübeli kişiler ile iletişime geçilmesi olacaktır. Şimdilerde ise insanlar FMBLİFT üzerinden yapacakları görüşmeler ile birlikte asansörlerde meydana gelen problemlerin çözülmesi çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte problemlerin ortaya çıkmasının engellenmesi ve asansörlerin uzun süreler boyunca kullanılması oldukça başarılı olacak ve asansörler istenildiği gibi kullanılabilecektir.

İletişim