Bakım ve Servis

Bakım ve Servis Bina yönetiminizin Bakımcı Firma ile Bakım Sözleşmesi olması gereklidir. Bakımlar özel durum olmadığı taktirde tarifi yapılan şekilde yapılmalıdır. Güvenlik elemanlarının bakım ve ayarları kullanma kılavuzlarına göre yapılmalıdır.
Bakıma başlanılmadan önce gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır. Bütün kat kapılarına "Asansöre Bakım Yapılıyor" levhası asılmalıdır. Makine ve elektrik aksamına ait bakım gerçekleştirilirken en temel şartel kapatılarak elektrik kesilmelidir. Yapılan bakım asansör bakım defterine işlenmelidir.

Bakım ve Servis kapsamı:


MADDE 7 - (1) Can ve mal güvenliğinin devamını sağlamak amacıyla asansörün ve tüm aksamlarının bakımı bakım ve işletme kılavuzlarında yer alan talimatlara göre yapılmalıdır.

Bakımın kapsadığı işlemler:


Yağlama ve temizlemeyi
Kontrolleri
Kurtarma çalışmalarını
Ayarlama işlemlerini
Kullanıma ya da yıpranmaya bağlı şekilde meyden temel gelebilen ve asansörün karakteristiklerini etkilemeyen bileşen onarımı ya da değiştirilmesini

Bakımın kapsamadığı işlemler:


Yeni bileşenin karakteristikleri orijinali ile aynı olsa dahi makine asansör kabini kapısı kontrol paneli kılavuz ray gibi bir en temel bileşenin ya da güvenlik aksamının değiştirilmesini
Asansörün yerinin değiştirilmesini
Asansörün hız taşıyabildiği yük vb. gibi herhangi bir karakteristiğinin değiştirilmesi de dahil modernizasyonunu
İtfaiye tarafından yapılan kurtarma çalışmalarını
Asansör boşluğunun (kuyusunun) dış bölümlerinin temizlenmesini
Asansör kabini iç kısmının temizlenmesini

İletişim