Yöneticinin Dikkatine

Yöneticinin Dikkatine Asansör kullanıcıları direkt can güvenliği ve asansörün kullanım ömrü ile ilgili olan aylık periyodik asansör bakımlarının yasaların öngördüğü şekil ve çerçevede gerekli belgeleri olan asansör firmalarınca yaptırılmasına özen gösteriniz. Gerekli ve geçerli belgeleri olmayan ehliyetsiz firma ve kişilere yaptırılan bakımlarda bütün sorumluluk yöneticilerde olmaktadır. Oluşabilecek bir kazada yöneticiler hakkında 6 aydan başlayan hapis ve para cezaları söz konusu olmaktadır. 20 Aralık 1995 tarih ve 22499 sayılı fotoğrafı gazetede yayınlanan asansör yönetmeliği, her asansörün devamlı kontrol altında tutulmasını ve mutlaka gerekli belgelere sahip, yetkili bir asansör firmasıyla yazılı anlaşmayla bakıma bağlanmasını zoraki kılmaktadır. Kullanıma yeni açılmış asansörlerde binada yaşamakta olan kişi sayısının azlığını bahane edilerek asansörlerini bakımsız kullanan bina yöneticileri bulunur. Bir kişi dahi kullanıyor olsa asansörün yetkili firma denetiminde kullanıma açılması ve aylık kontrollerinin düzenli yapılıyor olması gerekir. Kontrolsüz kullanılacak olan asansörlerde can kaybı ve sakatlık riskine neden olan arızalar çoklukla gözlenmektedir. Bu hallerde de sorumluluk bina yetkilisine ve asansörü yapan yetkili firmaya aittir. Bu şekilde kullanıldığı tespit edilen asansörler garanti kapsamı dışına çıkmakta ve asansör ruhsat müdürlüğü tarafından yasal işlem yapılmaktadır.

Asansör yönetmeliği hükümlerine göre bakımı yapacak asansör firmaları kendi bünyelerinde makine ve elektrik mühendisi çalıştıracak ve aşağıda belirtilen belgelere sahip olacaktır.

1. Sanayi ve Ticaret Bakanlığından "Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi" ve "Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi"
2. Çalıştırdıkları mühendisler için kendi firmaları adına çıkartılmış "Serbest Mühendislik ve Müşavirlik belgesi" ile "Büro Tescil Belgesi"
3. Sanayi Bakanlığından alınmış "Garanti Belgesi"

Firma adına çıkartılmış bu belgelerin yalnızca, işletmenin belirtilen adresinde kullanılma hakkı vardır. Açılan şubelerde ya da verilen bayilik için bu belgeler geçerli değildir. Ayrıca bu belgelerin geçerli olabilmeleri için de senelik vizelerinin yapılmış olması mecburiyeti vardır.

Sayın Yönetici; Mutlaka "Asansör Yönetmeliği" ne uygun bakım protokolü yapınız. Asansör yönetmeliğinin belirlemiş olduğu vasıflara haiz olmayan şirketlere bakım yaptırmayınız.

Asansörün mekanik ekipmanları zamanla yıpranır ve eskir. Zaman içerisinde deforme olmuş ve tehlike arz eden asansörler hem görsel olarak rahatsızlık verici olduğu hem de güvenlik açısından tehlikeli olabilir. Asansörünüzün yenilenmesi ve yıpranan parçalarının değiştirilmesi hususunda özverili davranmalısınız.

İletişim

Referanslar